Už je to přibližně 12 měsíců, co jsem oficiálně přestal hrát ragby a podnikám, v polovině roku 2021 jsem založil společnost PILLAR Performance.

Po fotbale se mi stále hodně stýská, tak dlouho jsem se na něj plně soustředil, ale ke konci jsem začal být spokojenější, když jsem některé jeho části opustil.

Měl jsem tu čest hrát ragby profesionálně téměř deset let, z toho většinu v týmu NSW Waratahs - týmu, kterému jsem fandil jako malý kluk. Na to, že jsem reprezentoval Waratahs a NSW, jsem nesmírně hrdý, protože dostat se tak daleko, nebo dokonce skončit na své úrovni, mi vždycky připadalo nepravděpodobné.

Skutečnost je taková, že jsem pravděpodobně známější pro svou cestu za zraněním než pro své výkony na hřišti, které se, aniž bych to věděl, staly impulsem pro vznik společnosti PILLAR Performance.

Zranění krutě poznamenala začátek mé kariéry, po sobě jdoucí přetržené křížové vazy mě vyřadily ze hry na téměř tři roky. Nedlouho poté jsem si potřetí přetrhl křížový vaz a tehdy jsem si myslel, že je s mým hraním ragby konec.

Nakonec se ukázalo, že příčinou těchto zranění je vada levého kolene, a tak jsem se naposledy vrhl na fotbal - podstoupil jsem kompletní osteotomii holenní kosti na levé noze.

Byl to brutální zákrok a popravdě řečeno jsem neměl na návrat ke své kariéře nárok, ale díky oddanému chirurgovi a rehabilitačnímu týmu jsem se vrátil na hřiště a vybojoval si několik dalších let ragby na profesionální úrovni.

Tento návrat k ragby měl však svou cenu, zatímco jsem byl schopen hrát a můj opakující se problém s ACL byl pryč - moje kolenní chrupavka téměř neexistovala.

Lékařská rada ohledně zbytku mé kariéry zněla jednoduše - "užívejte si, dokud to jde, protože nemáte moc času". Zatímco jsem byl odhodlán pokračovat, jak jen mi to tělo dovolí, užíval jsem také nadměrné množství protizánětlivých léků, abych toho dosáhl.

Zde se utvářel můj postoj k mikro a konceptu PILLAR.

Když jsem se chtěl zbavit škodlivých vedlejších účinků protizánětlivých léků, začal jsem používat rybí olej Omega-3.

To nejenže prodloužilo mou kariéru za hranici, kterou mi původně určil můj chirurg, ale otevřelo mi to oči pro svět mikronutientů a jejich přínosy pro elitní sportovní výkony.

Proto vznikla společnost PILLAR. Řada sportovních mikronutrientů, které jsou cíleně vyvinuty s klinickou sílou, aby splňovaly potřeby vrcholových sportovců.

Elitní sportovci na celém světě jsou vzděláváni a mají předepsané mikro na podporu výkonu, přesto se výkonnostní týmy a organizace musely po léta spokojit s produkty, které neodpovídaly jejich potřebám - přípravky pro masovou spotřebu, nikoliv s ohledem na elitní výsledky.

Myslím si, že na trhu sportovní výživy, který se příliš dlouho zaměřoval především na makronutrienty - sacharidy, tuky a bílkoviny - chybí mikronutrienty.

Ačkoli jsou tyto látky nedílnou součástí výkonu, měl jsem pocit, že výživová hádanka není tak jednoduchá a makro je jen polovinou řešení. Ve skutečnosti je způsob, jak podpořit zdraví a výkonnost, mnohem komplexnější a pravděpodobně mikroorganismy - vitamíny a minerály - jsou v optimálně fungujícím těle těmi hlavními tahouny.

Tyto "neviditelné živiny" mají zásadní význam pro funkci imunitního systému, produkci hormonů a enzymů, trávení, kognitivní funkce; a v mém případě i pro zdraví kloubů a dlouhověkost.

Proto jsme vyvinuli řadu produktů s klinickou silou, testovanou na šaržích, které se zaměřují na zdraví kloubů, imunitu, regeneraci a energii - podporují potřebné mikroživiny pro ty, kteří své tělo zatěžují na maximum.

Doufám, že PILLAR Performance dokáže sportovcům všeho druhu poskytnout výhody, které mikronutriční výživa přinesla v další polovině mé kariéry, a abychom to umožnili, spojili jsme se s nejlepšími mozky v oblasti nutriční vědy, výživy a silové a kondiční přípravy.

- Damien Fitzpatrick, zakladatel společnosti PILLAR