Zdraví kosterního systému je důležitou součástí celkového zdraví sportovců. Pro prevenci osteoporózy a zátěžových poranění kostí u sportovců je nezbytný dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. Vápník působí společně s vitaminem D a hraje ochrannou roli ve zdraví (hustotě) kostí a následně chrání před zvýšeným rizikem poranění kostí a svalů - často zhoršených při náročném pohybu a sportu s vysokou intenzitou.

Vápník přijímaný ve stravě je spojen s mnoha prospěšnými účinky, zejména na zdraví kostí, a proto byl stanoven přiměřený denní příjem vápníku, známý jako doporučená denní dávka(DDD). Strava příliš často nedosahuje doporučených hodnot, zejména u jedinců s vyššími potřebami, a proto může kvalitní suplementace pomoci řešit požadavky organismu. Proč je to důležité? Klíčový prvek sportovního výkonu souvisí se schopností sportovců trénovat v optimálních podmínkách, často po delší dobu. I když se většina suplementace může soustředit na zvyšování výkonnosti, stejně důležitá je i péče po výkonu, která zajišťuje, že jedinci zlepšují procesy regenerace a nečerpají zdroje z vyčerpané studny - což může vést ke zranění.

V kombinaci s nedostatkem vápníku se za těchto okolností výrazně zvyšuje pravděpodobnost zranění, což znamená méně času na to, co máte nejraději. Nedostatky jsou často nutriční (v důsledku nedostatečného příjmu mléčných výrobků) i genetické/fyziologické (např. hypertyreóza), což znamená, že se často samy nevyřeší. Údaje také naznačují, že po prvním zranění dochází častěji k opětovnému poškození kostí (často v důsledku základního nedostatku), což posiluje význam dostatečné hladiny vápníku jako preventivního a podpůrného doplňku ve všech fázích vašeho tréninkového režimu.

Nedostatečný příjem vápníku může vést ke snížení minerální hustoty kostí, což může zvýšit riziko zlomenin kostí a osteoporózy. Ačkoli se doporučuje cvičení, které pomáhá podporovat hustotu kostního minerálu (BMD), cvičení s vysokou intenzitou, zejména intenzivní sezónní sporty (vrchol sezóny/mezisezóna), může vést ke zvýšení parathormonu (PTH), který může způsobit zvýšenou mobilizaci vápníku z kostí do krevního oběhu, což vede ke snížení hustoty kostí.

Existují tři hlavní studie, které se zaměřily na hodnocení vztahu mezi cvičením a vápníkem[1]. V první studii bylo hlavním zjištěním, že suplementace vápníku před intenzivním cvičením snižuje cvičením vyvolané zvýšení PTH, což vyvolává potenciální přínos pro ochranu kostní hustoty. Ve druhé studii, která sledovala dvanáct vrcholových sportovců mužského pohlaví, se ukázalo, že nápor na úbytek kostní hmoty vyvolaný vytrvalostním cvičením lze potlačit předchozím příjmem suplementace vápníkem. A konečně třetí studie se zaměřila na vyhodnocení přínosu na BMD mezi vápníkem ve stravě a suplementací vápníkem. Studie shrnula, že zvýšený příjem vápníku z dietních zdrojů zvýšil BMD po jednom roce o 0,6-1,0 %, zatímco zvýšený příjem vápníku prostřednictvím suplementace zvýšil BMD o 0,7-1,4 %. Z toho vyplývá, že suplementace vápníku je nejen rovnocenná, ale i lepší než suplementace z potravinových zdrojů.

Vzhledem k nepřebernému množství doplňků vápníku, které jsou na trhu k dispozici, může být obtížné zjistit, který z nich je "nejlepší" a který bude nakonec nejvhodněji sloužit vašim potřebám. U doplňků stravy často hraje velkou roli cena. Nejdůležitějším aspektem, který je třeba při doplňování vápníku zvážit, však není cena ani výhradně množství vápníku, ale spíše forma. Ne každý vápník je totiž stejný. Různé přípravky vápníku mají jedinečné vlastnosti a chemickou strukturu, které ovlivňují rozpustnost, a tím i biologickou dostupnost, a také jedinečný profil snášenlivosti.

Citrát vápenatý je jednou z nejlépe vstřebatelných a dobře snášených forem vápníku a je hlavní složkou přípravku ELITE CALCIUM společnosti PILLAR, který obsahuje 1376 mg tetrahydrátu citrátu vápenatého (což odpovídá 290 mg elementárního vápníku).

Další oblíbený typ vápníku na trhu, uhličitan vápenatý, obsahuje vyšší množství elementárního vápníku, ale ke vstřebání vyžaduje žaludeční kyselinu a musí se užívat s jídlem. To je jednak nepohodlné, zejména pro sportovce se specifickým stravovacím režimem, a jednak to může často způsobit žaludeční a střevní potíže, jako je mírná zácpa nebo pocit nadýmání. Citrát vápenatý tak při dostatečném dávkování slouží jako lepší volba vzhledem k tomu, že je vysoce biologicky dostupný, což znamená, že se vstřebává snadněji než uhličitan vápenatý, a lze jej užívat nalačno bez nepříjemných pocitů.

Dalším rozdílem mezi přípravkem PILLAR ELITE CALCIUM a ostatními doplňky stravy na trhu je přítomnost vitaminu K. Vitamin K - zejména ve formě vitaminu K2 - se téměř nevyskytuje ani ve zdravé západní stravě, a přestože jsou přínosy vápníku značné, některé studie doporučují opatrnost při zvažování jeho doplňování kvůli možným kardiovaskulárním důsledkům, jako je například možné ztuhnutí tepen. Tento problém je však odstraněn díky směsi vysoce kvalitního vápníku a vitaminu K2, která podporuje pružnost tepen tím, že zabraňuje hromadění vápníku v kardiovaskulárním systému a podporuje jeho lepší distribuci po celém těle."[2] Vápník v kombinaci s vitaminem K2 tak slouží jako optimální řešení, které přináší potřebné výhody pro kosti a zároveň zabraňuje zvýšenému riziku srdečních onemocnění.

[1] Barry DW, Kohrt WM. Acute effects of 2 hours of moderate-intensity cycling on serum parathyroid hormone and calcium. Calcif Tissue Int. 2007 Jun;80(6):359-65.

Barry DW, Kohrt WM. BMD decreases over the course of a year in competitive male cyclists. J Bone Miner Res. 2008 Apr;23(4):484-91.

Barry DW, Hansen KC, van Pelt RE, Witten M, Wolfe P, Kohrt WM. Acute calcium ingestion attenuates exercise-induced disruption of calcium homeostasis. Med Sci Sports Exerc. 2011;43(4):617-623.

Guillemant J, Accarie C, Peres G, Guillemant S. Acute effects of an oral calcium load on markers of bone metabolism during endurance cycling exercise in male athletes. Calcif Tissue Int. 2004 May;74(5):407-14.

[2] Maresz, Katarzyna. “Proper Calcium Use: Vitamin K2 as a Promoter of Bone and Cardiovascular Health.” Integrative medicine (Encinitas, Calif.) vol. 14,1 (2015): 34-9.