Jídlo před tréninkem vs. trénink nalačno - kdy je vhodné trénovat nalačno a kdy je vhodné doplnit živiny. Zdá se, že jde o nekonečnou debatu mezi sportovci a fitness nadšenci.

Měli byste se tedy před tréninkem najíst, nebo hladovět?

Jednoduchá odpověď zní - záleží na tom.

Záleží na vašich cílech; na co trénujete, jaké jsou cíle daného tréninku, jak zapadá do vašeho týdenního rozvrhu a na řadě individuálních faktorů. Kolem výhod tréninku nalačno však panuje mnoho mylných představ, zejména pokud jde o tělesnou kompenzaci nebo hubnutí. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit:

Jedete pomalu a zlehka?

Pokud se chystáte rozklusat nebo ujet na kole pár kilometrů bez pevně stanoveného programu, pak pravděpodobně můžete vynechat snídani a vyrazit.

Proč? Vaše svaly si ukládají dostatek glykogenu na to, aby vás udržely v chodu alespoň hodinu v rychlém tempu. Trénink nalačno vás povzbuzuje k efektivnějšímu využívání těchto důležitých tukových zásob - zdroje paliva, který je pro dlouhé závody životně důležitý (pozn. některé zdravotní potíže vyžadují před fyzickým výkonem jíst, takže pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem nebo výživovým poradcem). Je však důležité si uvědomit, že spalování tuků na energii NENÍ totéž jako odbourávání tuků. Pokud si tedy myslíte, že tréninky bez jídla vám pomohou zhubnout, není tomu tak, to vyžaduje mnohem komplexnější přístup k tréninkovým a stravovacím plánům. Pokud je to tedy váš hlavní cíl, vyhledejte kvalifikovanou pomoc a vydejte se správnou cestou.

Pokud pojedete déle než hodinu, budete potřebovat doplnit energii během jízdy. Doplňování glykogenu vám zajistí dostatek energie na absolvování celého tréninku podle plánu, nemá smysl zkracovat trénink jen proto, že máte nedostatek energetických zásob. V závislosti na tom, jak váš trénink vypadá, to může znamenat vhodnou přestávku uprostřed tréninku nebo přibalení přenosných potravin. Během tréninku můžete zvolit například rýžové koláčky, sendvič s arašídovým máslem a džemem, sportovní nápoje, banán nebo energetickou tyčinku. Zařaďte do tréninku nápoje bohaté na elektrolyty nebo slané potraviny, které pomohou udržet hydrataci.

Krátká, ostrá a rychlá jízda?

Udělejte si čas na doplnění zásob.

Proč? I malá snídaně bohatá na sacharidy doplní zásoby glykogenu a umožní vám dosáhnout plánované intenzity. To znamená, že budete schopni dosáhnout požadovaných opakování a intervalů a maximalizovat tréninkové adaptace, které vám umožní být výkonnější a rychlejší. Pokud se do těchto typů tréninků pouštíte nedostatečně najedení, pouze zpomalujete - vaše tělo není efektivní při využívání rychle spalovaných sacharidů, a i když se cítíte dobře, netrénujete s maximální intenzitou.

To neznamená, že musíte být nutně vzhůru několik hodin předem, abyste se najedli, i banán nebo sendvič s arašídovým máslem a džemem vám dodají energii na krátký intenzivní trénink. Pokud se jedná o delší trénink, zvažte doplnění energie sportovním nápojem nebo energetickou tyčinkou.

Další výhodou, kterou přináší jídlo před tréninkem, je, že si tak procvičíte přípravu na den závodu nebo soutěže. Bez ohledu na to, jaké soutěže se účastníte, je výživa a doplňování energie důležitou součástí. Vaše střeva, stejně jako svaly, potřebují trénink, a abyste byli schopni tolerovat palivo v den závodu, musíte si zvyknout na to, že jste schopni přijímat tekutiny a energii v žaludku při vysokých intenzitách.

Důležitá je také výživa pro regeneraci po tréninku. Někdy však, zejména po náročnějším tréninku, může být hlad utlumen, což je situace, kdy může být tekutá strava prospěšná, protože se snáze přijímá. Koktejl s bílkovinami, sacharidy, tuky a antioxidanty pomůže doplnit glykogen a napomůže regeneraci svalů.

- Pipa Taylor