Každý sportovec a trenér si dělá plány.

Plánování tréninkového harmonogramu, plánování tréninkových cyklů, plánování cestování, plánování závodů - seznam je dlouhý.

Ale jedna z největších hrozeb pro tyto plány? Nemoc.

Nikdo neplánuje, že kvůli nemoci vynechá celé tréninky, dny nebo týdny na tréninkové trati.

Bohužel se to stává a v mnoha případech častěji, než bychom si přáli.

V případě, že jste dostatečně zdraví, abyste mohli pokračovat v pohybu, a skutečné tréninky nebo dny neztratíte, pravděpodobně bude třeba ubrat na intenzitě tréninku a upustit od plánovaných výsledků.

Naslouchat svému tělu je důležité, proto je důležité pochopit, čeho lze v tréninku dosáhnout, když se vás zmocní nachlazení, chřipka nebo něco jiného - tlačit na sebe tváří v tvář vyčerpané imunitě povede pouze k prodloužení nemoci.

Co pro vás tedy znamená, když je imunita během tréninku oslabená?

Pro vytrvalostní sportovce, kteří usilují o vysokou tréninkovou zátěž, je to docela jednoduchá matematická rovnice - méně dnů nemoci znamená více příležitostí k dosažení potřebných kilometrů.

Více bylo popsáno v časopise Journal of Sports Science and Medicine(1) , kde vědci analyzovali tréninkové deníky elitních vytrvalostních sportovců - běžců na dlouhé tratě, běžců na lyžích a biatlonistů - z hlediska počtu nemocí hlášených samotnými sportovci i lékaři a také z hlediska počtu zmeškaných nebo změněných tréninků.

Došli k závěru, že "výkonnost, zejména ve vytrvalostních sportech, je neslučitelná s vysokou mírou infekcí".

Zatímco ztracené tréninkové dny mohou mít fyzický dopad na přípravu na závod, je tu také nevýslovný psychologický dopad. Vědomí, že jste ztratili kus času nebo vynechali klíčové tréninky, může být skutečným srážením vašeho sebevědomí.

Jako sportovkyně si určitě vzpomínám na zklamání, když jsem se během přípravy probudila s nepopiratelnou bolestí v krku nebo ucpaným nosem, a na druhou stranu na klidné sebevědomí, když jsem se po nepřerušeném tréninkovém cyklu bez nemocí postavila na start závodu.

Jak fyzické, tak psychické faktory se ve výzkumu projevují tak, jak bychom očekávali.

Studie 33 elitních australských atletů(2) a jejich tréninkového stavu a výsledků v průběhu pěti let ukázala, že pravděpodobnost dosažení výkonnostního cíle se 7krát zvyšuje u sportovců, kteří dokázali absolvovat více než 80 % plánovaných tréninkových týdnů. Trénink ztracený kvůli zranění nebo nemoci měl přímý a negativní vliv na výkonnost, přičemž každý trénink, který musel být upraven, snižoval šance na úspěch.

Stejný princip platí pro jakoukoli úroveň sportovce nebo aktivního jedince - klíčová je důslednost - a tento odměřený, konzistentní plán také zabraňuje pokušení panikařit při tréninku, pokud potřebujete volno kvůli nemoci, což může naopak zvýšit riziko zranění nebo přetížení.

Jak tedy této důslednosti dosáhnout? No, do hry vstupuje mnoho prvků.

Víme, že cvičení skutečně posiluje imunitní systém, ale jen do určité míry.

Velmi vysoké objemy a intenzita tréninku ve skutečnosti zatěžují váš imunitní systém - což znamená, že aktivní sportovci jsou často náchylnější k nachlazení a rýmě, protože jejich tělo se snaží o zotavení od jednoho tréninku k druhému.

Musíte zajistit, aby vaše tělo dostávalo všechny potřebné živiny - pestrou stravu zahrnující čerstvé ovoce a zeleninu, bílkoviny a celozrnné výrobky a zároveň omezit průmyslově zpracované a rafinované potraviny.

Kontrolujte svůj energetický příjem, protože jak velmi vysoký, tak velmi nízký příjem ohrožuje váš imunitní systém a zvyšuje riziko infekce.

Najděte si doplněk stravy, který dokáže adekvátně podpořit vaši stravu a požadavky vašeho organismu při vysokém tréninku, přičemž nejlepší volbou jsou mikroživiny včetně vitaminu C, vitaminu D a zinku.

Odkazy:

  1. https://www.researchgate.net/publication/268985716_High_Training_Volumes_are_Associated_with_a_Low_Number_of_Self-Reported_Sick_Days_in_Elite_Endurance_Athletes
  2. https://www.researchgate.net/publication/291348067_Performance_success_or_failure_is_explained_by_weeks_lost_to_injury_and_illness_in_elite_Australian_Track_and_Field_athletes_a_5-year_prospective_study