Udržování zdravého imunitního systému je pro každého sportovce nesmírně důležité a určuje jeho schopnost zvládnout dostatečný trénink a dostat se na start v dobré kondici. Ačkoli je nemožné se vyhnout tomu, abychom někdy onemocněli, rozhodně můžeme přijmout opatření na podporu našeho imunitního systému, a to včetně stravovacích faktorů.

Cvičení skutečně posiluje imunitní systém, ale velmi vysoké objemy a intenzita tréninku zatěžují imunitní systém sportovců - což znamená, že vrcholoví sportovci jsou často náchylnější k nachlazení a rýmě.

Možnost omezit trénink nebo ho zmírnit není pro mnoho sportovců příliš vhodná. Přesto můžete svému tělu trochu pomoci a zajistit, abyste ho dobře zásobovali nejen pro výkon, ale i pro zdraví.

Několik důležitých věcí, které je třeba si zapamatovat a provádět celoročně, abyste podpořili svou imunitu, jsou obzvláště důležité během těžkých tréninkových cyklů:

Zajistěte svému tělu přísun všech potřebných živin.

To znamená jíst pestrou stravu zahrnující čerstvé ovoce a zeleninu, libové bílkoviny a celozrnné výrobky a omezit zpracované a rafinované potraviny. Snažte se na talíř dostat co nejvíce barev! Zejména potraviny s vysokým obsahem vitamínů A, C a E, B6 a B12, železa, zinku a selenu a dostatek aminokyselin (bílkovin) jsou rozhodujícími složkami pro udržení zdraví imunitního systému.

Důležitý je celkový energetický příjem.

 • Velmi vysoký i velmi nízký energetický příjem ohrožuje imunitní systém a zvyšuje riziko infekce. Pokud se snažíte zhubnout, ujistěte se, že je to bezpečné a realistické tempo - ne více než 0,4-1,2 kg týdně. Drasticky omezený energetický příjem bude znamenat nejen snížení energie pro efektivní trénink, ale také zvýší tlak na váš imunitní systém, což dále sníží vaši schopnost trénovat. Do tréninku vstupujte dostatečně posilněni a věnujte pozornost výživě pro regeneraci, což zabrání některým negativním účinkům tvrdého tréninku na funkci imunitního systému.
 • Vyhněte se nízkosacharidové stravě, která je spojována se zvýšenou hladinou stresových hormonů a sníženou imunitou. Pokud již náhodou trpíte nachlazením, zvyšte příjem sacharidů.
 • Příliš mnoho tuků oslabuje imunitní systém, snižte příjem nasycených tuků a místo toho se soustřeďte na esenciální mastné kyseliny.
 • Doplněk stravy s širokým spektrem mikronutrientů může být prospěšný jako "pojistka" proti nevhodné stravě, ale neměl by sloužit jako výmluva pro nedostatečné stravování. Nedostatek mikronutrientů je spojen s potlačeným nebo oslabeným imunitním systémem, nicméně nadměrné doplňování nebo megadávky mohou být nebezpečnější, protože vysoké hladiny některých vitaminů a minerálů jsou pro tělo toxické a mají vážné následky.
 • Výzkum naznačuje, že vitamin C a zinek mohou zkrátit dobu trvání a závažnost nachlazení, pokud se užívají na začátku onemocnění horních cest dýchacích.
 • Zařaďte jogurty s živými bakteriemi (probiotiky) pro zdraví trávicího traktu a imunity. Studie prokázaly, že probiotika pomáhají v boji proti nemocem tím, že zlepšují stav střevních bakterií.
 • Zázvor, česnek a chilli mají antibakteriální a antivirové účinky, zatímco čerstvé bylinky jsou koncentrovaným zdrojem mikroživin. Navíc dodají téměř každému pokrmu mnohem větší kouzlo!
 • Udržujte dostatečný příjem tekutin. Dehydratace zvyšuje stres pro imunitní systém.

Další aspekty:

 • Vysoká míra únavy spojená s tréninkem, prací atd. může znamenat zhoršenou přípravu a konzumaci jídla. Může být nutné dobré plánování, abyste se ujistili, že se stravujete zdravě!
 • Vždy si myjte ruce a dbejte na hygienu ve společných prostorách, jako jsou tělocvičny, bazény a šatny.
 • Po náročném tréninku existuje zvýšené riziko infekce dýchacích cest, proto se držte dál od přeplněných prostor a vyhýbejte se ostatním, pokud jsou nemocní.
 • Dopřejte si dostatek spánku a snažte se snížit stres z jiných oblastí svého života (pokud je to možné).