Hořčík je jedním z nejrozšířenějších minerálů a je nezbytný pro více než tři sta biochemických procesů v těle. Tyto procesy napomáhají jak pro lepší spánek, tak s procesy podílející se na syntéze DNA.

Zejména pro sportovce je hořčík životně důležitý, protože se podílí na glykolýze a produkci kreatinfosfátu. Zjednodušeně řečeno to znamená tvorbu energie pro svaly při námaze a také podporu dostupné energie v těle pro udržení vytrvalosti. Strava bohatá na semínka, ořechy, tmavě zelenou listovou zeleninu, luštěniny a některé sacharidy (konkrétně oves a pšenici) je skvělým zdrojem hořčíku v potravě, nicméně nedostatek hořčíku je poměrně častý a podle skromných odhadů jím trpí třetina z nás. K nedostatku hořčíku může vést několik faktorů, včetně špatné kvality stravy, stravy s vysokým obsahem tuků (jejichž nadbytek může snižovat vstřebávání hořčíku), zažívacích potíží (např. Crohnova choroba) a cvičení.

Cvičení? Čtete správně. Samotné cvičení může způsobit vyčerpání hladiny hořčíku ztrátami v potu, moči a změnami hladiny v krvi v důsledku intenzivní fyzické aktivity, což znamená, že sportovci mají vyšší denní potřebu hořčíku než osoby se sedavým zaměstnáním. Navíc u sportovců s omezeným jídelníčkem může být zvýšené riziko jeho nedostatku.

Proč je to důležité?

Klíčovým prvkem sportovního výkonu je schopnost sportovce trénovat v optimálním výkonnostním stavu často po delší dobu. I když se většina suplementace může soustředit na zvyšování výkonnosti, stejně důležitá je i péče po výkonu, která zajišťuje, že jedinci zlepšují regenerační procesy a nečerpají zásoby z vyčerpané studny. Vzhledem k tomu, že hořčík hraje klíčovou roli v nervosvalovém přenosu a svalové kontrakci, může nedostatek hořčíku predisponovat jedince ke svalovým křečím a nočním křečím, které narušují kvalitu spánku a celkovou regeneraci. Ve studii Roffeho a spol. z roku 2002 se dospělo k závěru, že suplementace hořčíkem může být účinná při léčbě "křečí", přičemž jedinci uváděli snížení výskytu křečí v nohou ve srovnání se skupinou užívající placebo. Bylo také zjištěno, že hořčík je nezbytný pro růst kostí a podporu hustoty kostní hmoty, přičemž nedostatek hořčíku je spojován se zvýšeným rizikem osteoporózy. To není žádným překvapením, když uvážíme, že přibližně 57 % hořčíku v těle se nachází v kostech. Zmírnění nepohodlí, křečí a bolesti zajišťuje sportovcům psychickou i fyzickou podporu. To vede ke zlepšení výsledků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, přičemž lepší regenerace podporuje schopnost sportovců podávat trvale špičkové výkony.

Tak jste se rozhodli doplnit hořčík

Na trhu je k dispozici tolik doplňků hořčíku, že může být obtížné zjistit, který z nich je ten "nejlepší" a který nakonec nejlépe poslouží vašim potřebám, aniž by vás to stálo zbytečně mnoho peněz. I když cena často hraje velkou roli, nejdůležitějším aspektem, který je třeba při doplňování hořčíku zvážit, není cena ani množství hořčíku, ale spíše jeho forma. Ne všechen hořčík je totiž stejný. Je to dáno tím, že různé přípravky hořčíku mají jedinečné vlastnosti a chemické struktury, které ovlivňují rozpustnost, a tím i biologickou dostupnost.

Níže jsou uvedeny některé z běžně dostupných forem:

Citrát hořečnatý

Citrát hořečnatý, jak název napovídá, je hořčík vázaný na citrát. Citrát je velká molekula, která se snadno transportuje do trávicího traktu, kde se disociuje (rozpadá), což umožňuje nejúčinnější a nejefektivnější vstřebávání hořčíku do krevního oběhu. Jeho skvělá biologická dostupnost a rozpustnost z něj činí skvělý a preferovaný základ pro jakýkoli suplementační protokol.

Chelát hořčíku

Hořčík chelátový má vynikající biologickou dostupnost, když je hořčík vázán na různé aminokyseliny. Výroba chelátového hořčíku je nákladná, ale je upřednostňována, protože může být dodáván do částí těla, kam jiné formy nejsou schopny proniknout kvůli absenci vazebného komplexu s aminokyselinami. Uvádí se, že cheláty kyselin hořečnatých mají řadu výhod, včetně zvýšení hladiny energie, zlepšení nálady, kognitivních schopností a kardiovaskulárního zdraví.

Glycinát hořečnatý

Podobně jako hořčík chelátový, avšak v tomto případě je hořčík vázán na aminokyselinu zvanou glycin. Glycinát hořečnatý je považován za jeden z lépe snášených a šetrnějších přípravků a je další vysoce biologicky dostupnou možností. Obvykle se dobře vstřebává v trávicím traktu a je často spojován se "zklidňujícími účinky", které jsou pozorovány při suplementaci hořčíkem. Působí synergicky spolu s mnoha neurotransmitery, jako je GABA, a podporuje tak zklidnění a pomáhá zmírnit nespavost.

Oxid hořečnatý

Oxid hořečnatý je anorganická sůl hořčíku, a proto je jednou z nejhůře vstřebatelných forem. Jeho molekula je malá, což umožňuje větší množství hořčíku v jedné dávce, ale v trávicím traktu se vstřebává pomalu a v tlustém střevě působí hydrofilně (to znamená, že přitahuje vodu), což vyvolává silný a často nežádoucí projímací účinek.

Doplňování více forem hořčíku jednotlivě, abyste získali široké spektrum výhod, se může ukázat jako nákladné a nepohodlné kvůli obecně nízké chutnosti tablet a kapslí. Proto je ideální doplňovat hořčík jedním přípravkem, který kombinuje více vysoce biologicky dostupných forem hořčíku. Nezapomeňte, že ne vždy platí, že více znamená lépe. Pečlivě si přečtěte složení, abyste se ujistili, že jsou použity kvalitní formy hořčíku, mezi které nejčastěji patří citrát hořečnatý, glycinát hořečnatý, chelát hořečnatý, a ochránili se tak před zbytečnými výdaji, špatnými výsledky a zažívacími potížemi.

Naše složení TRIPLE MAGNESIUM kombinuje tyto tři vědecky prokázané formy hořčíku, aby se dosáhlo optimálních výsledků. Tyto formy hořčíku byly speciálně vybrány pro jejich vynikající profil biologické dostupnosti, prokázanou snášenlivost a schopnost synergicky působit a poskytovat širokou škálu výhod, od zlepšení nálady až po regeneraci svalů. Kromě hlavní složky (hořčíku) obsahuje TRIPLE MAGNESIUM také klíčové minerály draslík a vápník, které poskytují víceúčelovou, vysoce účinnou podporu nervosvalových a kardiovaskulárních funkcí a také produkci energie. Všechny složky našeho přípravku TRIPLE MAGNESIUM, od dávkování až po složení, jsou klinicky prokázány tak, aby poskytovaly mnohostrannou podporu nervosvalové funkce a regenerace v praktické formě jediné potahované tablety nebo prášku.

Zdroje:

  • Abbasi, B., Kimiagar, M., Sadeghniiat, K., Shirazi, M. M., Hedayati, M., & Rashidkhani, B. (2012). The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. Journal of research in medical sciences : the official journal of Isfahan University of Medical Sciences, 17(12), 1161–1169.
  • Musso C, G. (2009) Magnesium metabolism in health and disease. International Journal of Urology and Nephrology. 41(2), 357-362
  • Rayssiguier Y., Guezennec C.Y., Durlach J. (1990). New experimental and clinical data on the relationship between magnesium and sport. Magnesium Research 3, 93-102
  • Kass, L. S., Skinner, P., & Poeira, F. (2013). A pilot study on the effects of magnesium supplementation with high and low habitual dietary magnesium intake on resting and recovery from aerobic and resistance exercise and systolic blood pressure. Journal of sports science & medicine, 12(1), 144–150.
  • ‘Magnesium Comes In Many Different Forms – Which Types Do You Need?’ (2020) About Health New Zealand. Available at: https://www.abouthealth.co.nz/
  • Lindberg, J. S., Zobitz, M. M., Poindexter, J. R., & Pak, C. Y. (1990). Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide. Journal of the American College of Nutrition, 9(1), 48–55. https://doi.org/10.1080/07315724.1990.10720349
  • Ates, M., Kizildag, S., Yuksel, O., Hosgorler, F., Yuce, Z., Guvendi, G., Kandis, S., Karakilic, A., Koc, B., & Uysal, N. (2019). Dose-Dependent Absorption Profile of Different Magnesium Compounds. Biological trace element research, 192(2), 244–251. https://doi.org/10.1007/s12011-019-01663-0
  • Nielsen FH, Lukaski HC. Update on the relationship between magnesium and exercise. Magnes Res. 2006 Sep;19(3):180-9. PMID: 17172008.
  • Roffe, C., Sills, S., Crome, P., & Jones, P. (2002). Randomised, cross-over, placebo controlled trial of magnesium citrate in the treatment of chronic persistent leg cramps. Medical science monitor : international medical journal of experimental and clinical research, 8(5), CR326–CR330.