Nepochybně jste již slyšeli o rybím tuku nebo omega-3 a některých jeho přínosech pro zdraví.

Jaké jsou však přínosy pro výkonnost sportovce?

Pomůže mi rybí tuk při regeneraci a bolestech?

Omega 3 tuky snižují zánět tím, že působí proti volným radikálům, které mají potenciál poškozovat buňky. Při cvičení však také vznikají volné radikály - které jsou důležitou součástí adaptace -, ale v nadměrném množství mohou způsobit poškození, přetrvávající bolest. U sportovců, kteří užívají doplňky stravy s obsahem omega-3, bylo prokázáno, že se u nich zkracuje doba svalové bolestivosti neboli DOMS po tréninku.

Pomohou s vytrvalostí?

Pružné a hladké cévy jsou spojeny s dobrým zdravím a nízkou úrovní zánětu. Pro sportovce je schopnost volně pumpovat krev po těle jednoznačně výhodná při dodávání kyslíku do pracujících svalů - což je klíčové pro vytrvalost a výkon. Pokud trpíte astmatem, máme pro vás také dobrou zprávu - doplňování omega-3 pomáhá snižovat zánět dýchacích cest a zlepšovat funkci plic.

A co síla?

Ano, i ta. Výzkumy ukazují, že omega-3 kyseliny pomáhají snižovat odbourávání svalů po cvičení, ale také zvyšují syntézu bílkovin. Jinými slovy, pomáhají přeměnit bílkoviny přijaté ve stravě na nárůst svalové hmoty (samozřejmě v kombinaci s časem stráveným v posilovně).

Prý je rybí tuk je dobrý pro mozek - je to pravda?

Určitě! Omega-3 tuky jsou důležité nejen pro mozek, ale jsou klíčové i pro zdraví srdce, očí, kloubů a kůže. Mozek je zajímavý, protože je tvořen z 60 % tukem, je snadné pochopit význam omega-3 tuků pro mozkové poznávání, vizuální signalizaci, reakční dobu a dokonce i náladu. Výzkumy také potvrzují, že omega-3 jsou klíčové pro podporu otřesů mozku/poranění mozku, přičemž doporučení mnoha lékařů po otřesech mozku zahrnují velmi vysoké dávky omega-3 tuků.

Nepřiberu po užívání oleje na váze?

Je to velmi nepravděpodobné. Ve skutečnosti je pravděpodobný pravý opak. Zdá se, že snížení cirkulujících hladin tělesného zánětu zefektivňuje spalování tuků a snižuje tukovou hmotu.

Liší se rybí olej od jiných druhů olejů?

Omega-3 tuky obsažené v rybím tuku jsou esenciální polynenasycené tuky, což znamená, že si je nedokážeme sami vyrobit a musíme je zahrnout do naší stravy. Omega-3 tuky obsahují i jiné potraviny - vlašské ořechy, chia semínka, lněná semínka - ale nejbohatším zdrojem jsou tučné ryby, jako je losos, makrela nebo sardinky. Omega-3 se vyskytují ve formě mastných kyselin s dlouhým řetězcem: kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA) a také ve formě kyseliny alfa-linolenové (ALA) s krátkým řetězcem. EPA a DHA se nacházejí v rybách, doplňcích stravy s rybím tukem a řasách. Forma s krátkým řetězcem, ALA, se nachází v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy, lněná semínka, chia semínka.

Opravdu potřebuji doplňky stravy?

I když jíte hodně ryb a ořechů, nemusíte mít dostatek omega-3 tuků, které by působily proti zánětům a podporovaly optimální výkonnost a regeneraci. Studie na populaci sportovců ukazují, že nízký stav omega-3 je velmi častý. Chytrá suplementace (kvalitní, čistý, důvěryhodný zdroj) bude pravděpodobně prospěšná pro většinu lidí.