Vitamín B je pro sportovce obzvláště zajímavý, protože tato skupina vitaminů hraje roli v mnoha metabolických procesech, které přímo souvisejí s výkonem - mimo jiné v produkci energie, tvorbě červených krvinek a tvorbě/opravě svalů.

Hlavní funkcí vitaminu B je metabolismus bílkovin a aminokyselin. Biologicky nejaktivnější formou vitaminu B je pyridoxal-5-fosfát (PLP). Během fyzické zátěže zahrnuje glukoneogenní proces odbourávání aminokyselin za účelem získání energie ve svalech a přeměnu kyseliny mléčné na glukózu v játrech, přičemž pro tento metabolicky řízený proces jsou nezbytné různé enzymy obsahující PLP (Manore, 2000).

Nedávná práce publikovaná v časopise International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism zjistila, že aktivní jedinci s nedostatkem vitaminů skupiny B mohou dosahovat horších výsledků při vysoce intenzivním cvičení a mají sníženou schopnost obnovy a tvorby svalové hmoty než placebo. U aktivních jedinců bylo zjištěno, že i nepatrný nedostatek může mít vliv na schopnost organismu se opravovat, efektivně fungovat a dokonce se bránit nemocem.

Sportovci, kteří omezují kalorie nebo omezují některé skupiny potravin, jako je mléko a mléčné výrobky nebo maso, mají navíc zvýšenou pravděpodobnost nedostatku, a proto jsou často nejnáchylnější. Několik studií se zabývalo vlivem nedostatku vitaminů na pracovní výkon. Například Van Der Beek et al (1994), kteří 24 zdravým mužům během 11týdenního období metabolického výživového cyklu odebrali thiamin, riboflavin a vitamin B-6, zjistili, že odčerpání vitaminů významně snížilo maximální pracovní kapacitu (VO2max) o 12 %, maximální výkon o 9 % a průměrný výkon o 7 %.

Vitaminy skupiny B - zejména thiamin, riboflavin a vitamin B6 - se používají k přeměně potravy na energii, kterou lze využít při cvičení, přičemž suplementace prokazuje schopnost podporovat účinnou produkci energie na buněčné úrovni. Foláty a vitamin B12 hrají nedílnou roli při syntéze červených krvinek a opravě poškozených svalových buněk, což z nich činí nedílnou součást procesu regenerace.

Vzhledem k tomu, že jich je v této skupině tolik, rozebereme si, k čemu slouží a kde je najdete.

B Vitamin

Funkce

Zdroje v běžně dostupných potravinách

B1 (thiamin)

Důležitý pro nervový systém a pomáhá přeměňovat sacharidy na energii

Celozrnné výrobky, obohacené obiloviny

B2 (riboflavin)

Podílí se na tvorbě červených krvinek a je klíčový pro tvorbu energie

Mandle, mléko, jogurt, obohacený chléb a obiloviny

B3 (niacin)

Podporuje anaerobní a aerobní výkon. Důležitý pro zdraví buněk

Maso, ryby, drůbež, arašídy, arašídové máslo, obohacené výrobky z mozku

B5 (kyselina pantothenátová)

Jeden z nejdůležitějších; je zodpovědný za podporu tvorby krvinek a energetického metabolismu (odbourávání tuků, bílkovin a sacharidů)

Maso, ryby, drůbež, houby, avokádo, ořechy, obilné výrobky obohacené o semena

B6 (pyridoxal-5-fosfát)

Podílí se na více než 100 metabolických reakcích, včetně tvorby energie a hemoglobinu. Důležitý také pro růst a obnovu svalů

Maso, ryby, drůbež, vejce, fazole, celozrnné výrobky, semena, ústřice

B7 (biotin)

Důležitý pro tvorbu energie

Ořechy, vejce, sója, ryby

B9 (foláty)

Důležitý pro tvorbu buněk, zdraví srdce a ochranu před vrozenými vadami

Obohacená zelenina, tmavá listová zelenina, celozrnné pečivo a obiloviny, citrusové plody

Vitamin B12

Hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a energie

Mořské plody, maso, mléko a sýry, vejce, obohacené obiloviny

Zdroj: Academy of Nutrition and Dietetics: The Vitamin Needs of Athletes

Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, což znamená, že se v těle nemohou ukládat a musí se pravidelně doplňovat, aby měly v těle trvalý příznivý účinek. To také znamená, že se tyto důležité vitaminy mohou ve značném množství ztrácet potem a močí. Nedávná studie zjistila, že hladina vitaminu B je u jedinců během období intenzivního cvičení vyčerpanější než v období odpočinku, což potvrzuje potřebu pravidelné konzumace zejména u aktivních osob. Kromě toho se převážná většina těchto vitaminů snadno odbourává ve fázích přípravy potravin (např. při vaření), a proto pravidelný příjem prostřednictvím doplňků stravy slouží jako spolehlivější zdroj vitaminů skupiny B, který zajišťuje, že jejich hladina neohrožuje výkonnost.

Jsou také obzvláště důležité při fyzické zátěži, protože se podílejí na regulaci energetického metabolismu, modulují syntézu a odbourávání sacharidů, tuků a bílkovin. Stejně tak se vitaminy B podílejí jako koenzymy na mnoha regulačních procesech, napomáhají dělení buněk, růstu a syntéze nových buněk, jako jsou červené krvinky, a opravě poškozených buněk a tkání. Vzhledem k tomu, že cvičení zatěžuje metabolické dráhy závislé na thiaminu, riboflavinu a dalších vitaminech skupiny B, jsou požadavky na tyto vitaminy u sportovců a aktivních osob zvýšené. Aktivní lidé, kteří omezují energetický příjem nebo se účastní pravidelných namáhavých aktivit, jsou tedy nejvíce ohroženi špatným stavem vitaminu B a měli by zvážit suplementaci za účelem ochrany a zvýšení výkonnosti.

Složení Ultra B Active společnosti PILLAR využívá vyšší dávky osmi klíčových skupin vitaminů B k optimalizaci hladiny energie, zmírnění únavy, podpoře zdraví nervového systému a metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků.