V mnoha vytrvalostních sportech se klade důraz na lehkost a štíhlost - s myšlenkou, že to znamená rychlost a lepší výkon - a na tom je něco pravdy. Tělesná hmotnost a silný poměr výkonu a hmotnosti jsou rozhodně výhodné, když uvažujete o běhu do kopce, o boji s realitou gravitace při běhu na mnoho kilometrů nebo o překonávání horka a vlhkosti v některých podmínkách závodu. Někde se však pro mnohé z nás v této snaze o ultraštíhlost a lehkost ztratily prvky "síly" a "výkonu" - často za cenu škodlivých nákladů.

Pokud se snažíme dosáhnout tělesné hmotnosti, která je výrazně nižší než naše přirozená a zdravá tělesná hmotnost, nebo pokud prostě úmyslně či neúmyslně nedoplňujeme dostatečné množství živin, riskujeme vážné zdravotní a výkonnostní dopady.

Nízká energetická dostupnost (LEA) nastává, když tělu po tréninku nezbývá dostatek energie na podporu běžných tělesných funkcí. To může zahrnovat regeneraci a obnovu tkání, imunitní funkce, růst, hormonální a dokonce i optimální kognitivní funkce.

U vytrvalostních sportovců s velkou tréninkovou zátěží k tomu může docházet neúmyslně (a poměrně často); jste zaneprázdněni, hodně trénujete, možná je pro vás těžké trénovat s plným žaludkem nebo prostě nemáte čas nebo schopnosti správně nakupovat/vařit/balit.

Může to být také záměrné - příliš mnoho sportovců nosí svou štíhlost získanou kalorickou deprivací jako čestný odznak - jako důkaz svého odhodlání dosáhnout úspěchu. Chybí zde však skutečnost, že lehčí neznamená vždy rychlejší. Že nedostatečná spotřeba se také nemusí nutně rovnat lehčímu a téměř nikdy se nerovná lepšímu výkonu. Většina sportovců jsou stroje s vysokým spalováním energie a nahuštění tohoto motoru větším množstvím paliva obvykle ve skutečnosti nevede k nárůstu hmotnosti, jak se obáváme, ale jednoduše vede k většímu energetickému výdeji (zdravíme lepší tréninky, zdravíme období vracející se u sportovkyň a příjemné setkání s dalším spánkem, náladou a regenerací).

Možná je tedy na čase zaměřit se na zlepšení výkonnosti prostřednictvím posílení, zvýšení výkonu a optimalizace tréninku a regenerace, spíše než na snižování tělesné hmotnosti. Jak? Dodáváním živin a silovým tréninkem.

Silový trénink má v mnoha vytrvalostních tréninkových programech často nízkou prioritu, ale přesto je pro většinu z nás důležité ho zařadit. Silový a odporový trénink buduje odolnost a pozitivně stimuluje svaly, klouby a šlachy způsobem, který stejné opakující se pohyby z plavání/kola/běhu nemohou. Prevence zranění, oddálení posturální únavy a schopnost vydržet od pro lepší výkon a větší sílu jsou některé z výhod. Navíc každému sportovci staršímu 30 let (přibližně) pomáhá odporový trénink zpomalit nevyhnutelný úbytek svalové hmoty nebo schopnost svalovou hmotu snadno nabrat.

Možná, že někteří váhají, zda se zapojit do silového tréninku, ze strachu, že přiberou další svalovou hmotu, ale tento výkon je obvykle těžší, než se zdá, a vzhledem k vysoké aerobní zátěži většiny vytrvalostních sportovců je nepravděpodobný. Kromě toho se vyplatí pochopit fyziologickou odezvu na různé odporové zátěže. Obecně platí, že hypertrofie - nárůst velikosti svalů - je výsledkem nízkého odporu a vysokého počtu opakování, zatímco nárůst svalové síly a výkonu je výsledkem nižšího počtu opakování a vyšší zátěže. Získání dobré, zkušené a kvalifikované rady v oblasti programování je opravdu přínosné a pomáhá splnit vytrvalostní cíle a trénink s výhodami silového tréninku.

Chcete-li dosáhnout svých cílů pro maximalizaci síly a zlepšení výkonnosti, doplňujte energii. Nejprve se ujistěte, že jíte dostatečně - obnova tkání, regenerace a posílení potřebuje energii. Myslím, že většina vytrvalostních sportovců by byla překvapena objemem (kvalitního a zdravého) jídla, které lze sníst, aniž by došlo k nárůstu tělesného tuku, přičemž energie se místo toho vloží do maximalizace tréninkové odezvy a regenerace, imunitních funkcí a dalších zdravotních a výkonnostních přínosů.

Ignorujte váhu - příliš často se můžeme bát i malého nárůstu svalové hmoty - ale nebereme v úvahu čísla, na kterých záleží (tj. naše výkonnostní parametry - tréninkové časy, watty, tepová frekvence), a upřednostňujeme pouze číslo na váze. Což kupodivu ztrácí smysl a podkopává výkonnost.

Zásadní význam mají také bílkoviny - zařazení kvalitních bílkovin do každého jídla a svačiny pokryje tento základ - plus svačina bohatá na bílkoviny a energii po tréninku (pokud není pokryta standardním jídelním režimem).

Zařaďte také dostatek zdraví prospěšných tuků a dostatek barev v podobě čerstvého ovoce a zeleniny, všechny tyto mikroživiny jsou potřebné pro růst tkání a regeneraci.

Nezapomínejte si jídlo vychutnávat - deprivace není čestným odznakem, ani se nerozdávají medaile za to, kdo je v den závodu nejlehčí.

- Pipa Taylor