Udržování hydratace je vždy důležité pro udržení optimálního zdraví a vitality, zejména pro vysoce aktivní sportovce, vzhledem k tomu, že během cvičení ztrácejí značné množství tekutin potem.

Když mluvíme o náhradě potu, který ztrácíme během tréninku, nejde jen o vodu. Jde také o důležitý obsah tohoto potu, který obsahuje řadu elektrolytů. Nahrazení elektrolytů - zejména sodíku - pomůže s naší celkovou rovnováhou tekutin a se zadržováním vody po tréninku.

Ztráta pouhých 2 % tělesné hmotnosti v důsledku dehydratace může mít negativní vliv na výkon při cvičení, způsobuje únavu, pokles koncentrace a koordinace - to znamená, že navzdory vynaložené dřině nemáte z tréninku nebo cvičení maximální přínos.

Další dehydratace může vést k poruchám souvisejícím s horkem, včetně nevolnosti, slabosti a srdečního stresu, a pokud se neléčí, může dojít k selhání orgánů a smrti.

Dbát na to, kdy a jak se hydratujete, je nesmírně důležité, ať už jde o náročný trénink, dlouhou jízdu, nebo před a po závodě.

Napijte se na žízeň

Míra pocení je velmi individuální a mění se v závislosti na intenzitě cvičení, na tom, jak je horko a vlhko a kolik jste toho před cvičením vypili. Nejlepší je věnovat pozornost své žízni a pít podle toho, než se držet rigidního hydratačního plánu. Dbejte na včasné signály žízně tím, že budete mít tekutiny snadno dostupné. Pokud zjistíte, že jste někdy tak soustředění na trénink, že se zapomenete napít, přemýšlejte o nastavení jiných připomínek, například pípajících hodinek, nebo strategicky využívejte intervalové přestávky v rámci svého plánu.

Nepřehánějte to

Pot je převážně voda, ale obsahuje také řadu elektrolytů (solí a minerálů). Při delším, intenzivnějším cvičení a zejména v horku je důležité hydratovat tekutinami, které obsahují také elektrolyty, aby se vyrovnaly ty, které se ztrácejí potem. Dodatečná sůl vás také povzbudí k další hydrataci. Pití příliš velkého množství obyčejné vody při vysoké míře pocení může vést k hyponatremii (nízká hladina sodíku v krvi), což je potenciálně život ohrožující stav. Ženy mohou být hyponatremií ohroženy více než muži kvůli menší tělesné hmotnosti, ale také proto, že se často zaměřují na pití velkého množství vody. Některé studie také ukazují, že ženy mohou mít zvýšenou potřebu elektrolytů během menstruace.

Co je ještě ve vaší láhvi?

Pokud trénujete nebo soutěžíte delší dobu, je důležité zařadit do tréninku také energii v podobě sacharidů (30-60 g/h), která vám pomůže maximalizovat výkon. Snadným způsobem, jak toho dosáhnout, je sportovní nápoj, který vám poskytne hydrataci, sacharidy a některé elektrolyty, nebo si můžete jednoduše dát k vodě svačinu obsahující sůl a sacharidy. Pro krátké tréninky a během dne je nejlepší čistá voda.

Nejen v posilovně

Hydratace není důležitá jen pro sportovní výkon, dostatek vody je životně důležitý pro všechny systémy v těle. Myslete na správné trávení, vstřebávání živin, zdravou pokožku, regulaci teploty, optimální výkon mozku i efektivní spalování tuků. Množství, které potřebujete během dne vypít, se liší, ale mějte na paměti, že se započítávají všechny tekutiny, nejen voda, a také potraviny, jako je salát, zelenina a ovoce, které mají vysoký obsah vody.

-Pip Taylor