Často slyšíte, že vyvážená strava vám poskytne všechny vitamíny a minerály potřebné pro zdraví a výkonnost. Pevný výživový plán zaměřený na potraviny bezpochyby představuje základ pro zajištění energie a dalších potřebných živin. Sportovci a další aktivní jedinci však mohou mít zvýšené požadavky na nutriční hodnoty - nejen pro zvýšení výkonu, ale i pro udržení optimálního zdraví a funkčnosti při plnění tréninkových cílů a životních potřeb.

Zde přichází na řadu chytrá suplementace.

Například - silné pocení může vést k velkým ztrátám některých minerálů a tvrdý trénink znamená zvýšené metabolické nároky, poškození svalů spojené s cvičením, nároky na obnovu tkání, stresovou reakci a hormonální kontrolu. Nebojte se rozumně využívat doplňky stravy, abyste těmto nárokům vyhověli, ale vybírejte pečlivě - hledejte kvalitní, bezpečné a účinné produkty a vyhledejte si návod, jak je nejlépe používat. Může se stát, že různá období tréninku, soutěží, zranění, nemocí, cestování nebo životních stresů vyžadují různé strategie, pokud jde o vhodnou suplementaci (a stravu).

Zde je přehled některých nejpřínosnějších mikroživin:

Hořčík:

Pot obsahuje více minerálů, včetně hořčíku. Hořčík je potřebný pro uvolňující fázi svalové kontrakce, takže jeho nedostatek může znamenat snížení výkonu a větší sklon ke křečím a svalovým bolestem. Hořčík se nachází v tmavé listové zelenině a další zelenině, rybách, ořeších, semenech a luštěninách - to vše obvykle nejíme dostatečně. V kombinaci s intenzivním tréninkem je jeho nedostatek u sportovců velmi častý.

Kurkumin:
Pokud jde o protizánětlivé účinky, je to takový malý silák. Lze ho dobře využít pro celkovou regeneraci, ale prokázal přínos i při bolestivosti a ztuhlosti kloubů. Snížení bolesti a rychlejší zotavení může být jedině dobře!

Omega 3 mastné kyseliny:

Většina jídelníčků neposkytuje dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, které by vyvážily příjem omega 6 mastných kyselin. To může podporovat záněty, což znamená sníženou regeneraci a adaptaci na trénink a také zvýšené riziko onemocnění. Kvalitní doplněk Omega 3 také podpoří zdraví kloubů a regeneraci svalů. Jsou také skvělým doplňkem pro "návrat do formy" po zranění, stejně jako pro pokračující mobilitu v průběhu a po skončení vrcholové sportovní kariéry. Vaše srdce a mozek vám také poděkují! Kvalitní, vysoce účinný doplněk je zde nutností.

Zinek:

Nedostatek zinku je spojen se špatnou funkcí imunitního systému a zvýšeným zánětem, což následně snižuje regeneraci svalů, růst a tréninkové adaptace. Zinek se nachází v řadě potravin - například v ústřicích, pšeničných klíčcích, červeném mase, dokonce i v hořké čokoládě a arašídech - takže jeho průběžné doplňování nemusí být nutné (a příliš vysoké dávky zinku mohou být toxické). Existuje však podpora pro užívání kombinace zinku a vitaminu C při prvních příznacích nachlazení, která pomáhá snížit jeho závažnost a/nebo délku trvání. Opět platí, že je třeba dbát na kvalitu a v případě nejistoty vyhledat poradce.

Vápník:

Vápník: je jedním z mikroživin, kterého je ve stravě nejčastěji nedostatek, a navíc při cvičení vysoké intenzity může docházet k jeho dalším ztrátám potem a energetickým metabolismem. To může vést k ohrožení zdraví kostí v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Mléčné výrobky jsou zřejmou volbou pro zdroje vápníku ve stravě, ale najdeme ho také v tofu, sušených fících, rybích konzervách s kostmi (např. losos, sardinky), kapustě, brokolici, cizrně, čočce, sezamových semínkách, semínkách chia a mandlích.

Závěr?

Jezte, abyste získali energii a vytvořili základy pro zdraví a výkonnost. Nevyhýbejte se však zařazení pečlivě vybraných a kvalitních doplňků stravy. Jak, kdy a co je nejlepší řešit individuálně a zde hraje roli váš zdravotník. Dobrý akreditovaný sportovní dietolog je skvělým začátkem - bude mít dobrý přehled o zdraví a bude rozumět výkonnostním požadavkům.

- Pip Taylor