Kratší zimní dny znamenají, že ranní a večerní trénink bude pravděpodobně probíhat v pološeru nebo ve tmě, pod vrstvami teplejšího oblečení nebo možná dokonce ve vnitřních prostorách. I v případě, že se přes den dostanete ven na sluníčko, můžete být stále zabaleni v teplých vrstvách s převážně zakrytou pokožkou.

Pokud jde o vitamin D, výzkumy ukazují, že i v obecně slunečných zemích, jako je Austrálie, je jeho nedostatek častější, než si myslíme.

Pokud pravidelně cvičíte ve tmě nebo v uzavřených prostorách, nebo se při tréninku se zakrýváte vrstvou oblečení; pak možná nemáte dostatek slunečního záření nebo vitaminu D, a to je problém pro vaše celkové zdraví i výkonnost.

Proč potřebujete nějaké D

Přestože malé množství vitaminu D můžeme získat z některých potravin, hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční světlo - proto se mu také říká "sluneční vitamín". Samotné slovo vitamín je zde trochu zavádějící, protože tento v tucích rozpustný vitamín ve skutečnosti funguje jako hormon a hraje zásadní roli v mnoha oblastech zdraví.

Vitamin D se podílí prakticky na všech tělesných procesech a systémech a jeho receptory se nacházejí téměř ve všech tkáních lidského těla. Vitamin D hraje důležitou roli v:

 • Pevnost a zdraví kostí (regulací homeostázy vápníku a fosforu).
 • Exprese genů
 • Růst a regenerace
 • Nervová signalizace
 • Funkce a síla svalů
 • Imunitní funkce
 • Hojení ran a zdraví kůže
 • Optimální složení těla
 • Snížení rizika některých druhů rakoviny
 • Nálada a funkce mozku

A pro sportovce?

Vitamín D hraje roli při podpoře konzistentního tréninku a výkonu. Jeho nedostatek může vést ke snížené imunitě, zvýšené zánětlivosti, špatné regeneraci a snížení pevnosti kostí. Kromě toho se objevují také důkazy, že doplňování vitaminu D u sportovců se suboptimální hladinou může mít příznivé účinky, pokud jde o sílu, výkon, reakční dobu a rovnováhu.

Jak si zajistit více vitaminu D během dne

Vystavení se ultrafialovému záření B je naším hlavním zdrojem vitaminu D.

V závislosti na místě, kde žijete (zeměpisná šířka), a na ročním období (roční doba) se určuje doporučené množství slunečního záření, které je nutné pro dosažení dostatečné hladiny vitaminu D. Obecně se však doporučuje, abychom se několikrát týdně vystavovali 10-30 minutám poledního slunce.

Některé potraviny sice obsahují malé množství vitaminu D, ale samy o sobě k zajištění dostatečné hladiny nestačí. Nejbohatšími zdroji jsou např:

 • Vaječné žloutky
 • Tučné ryby
 • Játra
 • Obohacené potraviny

Doplňky stravy jsou rozumným způsobem, jak zvýšit příjem vitaminu D, ale je třeba dbát na jeho kvalitu a přiměřenou dávku. Nejvhodnější formou je vitamin D3 a pro většinu populace může být potřebný příjem vyšší nebo rovný přibližně 1000 IU.

Mohu si nechat udělat testy na nedostatek vitaminu D?

Je dobré nechat se pravidelně testovat, zejména pokud máte příznaky nedostatku - včetně stresových zlomenin v anamnéze, časté nemocnosti, špatného hojení nebo zotavování ran, poruch nálady nebo kognitivních funkcí. Je také důležité si uvědomit, že prevalence je častější u žen a zvyšuje se s věkem; některé léky mohou narušovat schopnost těla produkovat nebo vstřebávat vitamin D a střevní poruchy, jako je Crohnsova choroba nebo celiakie, zvyšují riziko nedostatku. K vyšetření hladiny vitaminu D stačí jednoduchý krevní test.

V současné době jsou klinické hladiny vitaminu D definovány takto:

Nedostatek (<20 ng/ml)

Nedostatečná hladina (20 až 32 ng/ml)

Dostatečná hladina (>32 ng/ml)

Sportovcům se často doporučuje vyšší hladina ze zdravotních i výkonnostních důvodů, ale poraďte se o tom se svým lékařem.

PILLAR D3 SPORT EFFECT byl vyvinut tak, aby poskytoval vysoce účinnou výživovou podporu pro udržení zdravého kosterního systému.

Složení s extrémně silnou dávkou cholekalciferolu (vitaminu D3) pomáhá zajistit optimální funkci imunitního systému, regeneraci svalů a vstřebávání vápníku a dalších živin do těla.